به همت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و سازمان صنعت معدن و تجارت گیلان : در مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات، از 27 صادرکنندگان نمونه استان گیلان تجلیل شد

به همت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان وسازمان صنعت معدن و تجارت گیلان مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان گیلان با حضور استاندار گیلان ،سرپرست معاونت توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران ، رئیس سازمان صمت استان ،رییس اتاق بازرگانی گیلان ، رئیس خانه صنعت معدن و تجارت استان، تعدادی از نمایندگان مجلس در شورای اسلامی و تجار و بازرگانان گیلان در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شد.

در این مراسم از کتاب  آشنایی با مفاهیم کارآفرینی از انتشارات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان رونمایی شد.

هر ساله مشکلات صادرات بیشتر می شود

رئیس اتاق بازگانی، صنایع، معاون و کشاورزی گیلان با اشاره به بند ۱۰ آیین‌نامه اقتصاد مقاومتی ابلاغ‌شده از سوی رهبر معظم انقلاب در سال ۹۲ به لزوم توسعه صادرات تأکید کرد و افزود: اما هرساله مشکلات حوزه صادرات بیشتر می‌شود درحالی‌که باید تفکر وارداتی کشور مطابق سیاست رهبر معظم انقلاب از ایران حذف شود.

هادی تیزهوش تابان، با اشاره به اینکه صادرات برای کشور حیاتی است تصریح کرد: تنظیم بازار نیز لازم است چون دنیا تنظیم بازار را با صادرات انجام می‌دهند نه واردات. اما در کشور اولین کار در تنظیم بازار جلوگیری از صادرات است و تمامی درها به روی واردات گشوده می‌شود.

تیزهوش افزود: موضوع صادرات و لزوم کاهش واردات چالشی است که دولت باید آیین‌نامه بخش‌های حوزه صادرات را به حداقل برساند.

رئیس اتاق بازگانی، صنایع، معاون و کشاورزی گیلان خاطر نشان کرد: اما با توجه به اینکه گیلان زمینه و ظرفیت بی‌نظیر در حوزه صادرات دارد و اوراسیا مزیت صادراتی گیلان را توسعه داده، باید از این فرصت بیشتر استفاده کرد.

وی افزود: اتاق بازرگانی استان آمادگی برگزاری کلاس آموزشی در حوزه شناخت بیشتر اوراسیا را دارد چون این استان جز معدود استان‌هایی است که میز اوراسیا را تشکیل داده و در حوزه صادرات ایفای نقش می‌کند.

صادرات نفتی، صادرات نعمت و صادرات غیرنفتی، صادرات همت است

معاونت توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران در این همایش گفت: صادرات نفتی صادرات نعمت و صادرات غیرنفتی صادرات همت است و پس از اعمال تحریمها صادرات غیرنفتی بیش از گذشته برای کشور پراهمیت است.

فرهاد نوری افزود: باید هرآنچه که صادرات کالا را برای صادرکنندگان هموار میکند در اولویتها قرار بگیرد.

نوری خاطرنشان کرد: خوشبختانه پرچم صادرات با اراده و همت صادرکنندگان برای صادارت غیرنفتی در این شرایط سخت اقتصادی برافراشته نگه داشته شده است و ما قدردان تلاش این عزیزان هستیم که جهاد اقتصادی را درک کردند و به عنوان سرداران توانمند در  این نبرد فعالیت میکنند.

وی تصریح کرد: حضور در پاسداشت صادرکنندگان گیلان برای ما افتخار است و گیلانیان در تولید و صادرات کالاهای صادارتی کشور بیش از میزان کنونی میتوانند موثر باشند.

نوری با بیان اینکه چین ، ترکیه، هند و آلمان از جمله کشورهای مقصد صادراتی کشور ما محسوب می شوند که خوشبختانه رشد مثبتی در صادرات با این کشورها کسب شده است، ادامه داد: مالیات ارزش افزوده و تغییر تعرفههای به صورت مستمر از دغدغه های صادارت محسوب می شود، اما این را در نظر داشته باشیم که مدیریت کلان کشور همه گروهها را در نظر دارد و ملاحظاتی هم دارد. اجرای کارها امری چند وجهی و پیچیده است و به ناچار عکسالعملها و حرکتهای چابک و بجا باید در برابر تحریم ها صورت بگیرد.اما همه تلاش این است که صادرات برای صادرکنندگان تسهیل شود.

وی خاطرنشان کرد: این مراسم برای قدر دانی از زحمات صادرکنندگان برگزار شده است که هنرمندانه کار می کنند و امیدواریم تعداد صادرکنندگان جدید گیلان در سال آتی افزایش یابد و شاهد افزایش تنوع کالاهای صادراتی باشیم.

سرپرست معاونت توسعه صادرات کالا سازمان تجارت ایران گفت: گیلان در حفظ و توسعه بازارهای کشورهای همسایه ظرفیت بالایی دارد و  باید از آن بهره کافی برده شود.

 

پیوستن به اتحادیه اوراسیا را قدر بدانیم/ تحقق ۳۰۰ میلیون دلار از ۵۰۰ میلیون دلار هدف‌گذاری گیلان در صادرات

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز در این نشست گفت که گیلان به‌عنوان یک استان مرزی، توانمند و با ظرفیت صادراتی طی امسال در حوزه صادرات غیرنفتی هدف‌گذاری کرده تا ۵۰۰ میلیون دلار صادرات انجام دهد و طی ۹ ماهه اخیر  توانسته ۳۰۰ میلیون دلار از آن را محقق کند.

فرهاد دلق‌پوش تصریح کرد: کالای صادراتی نتیجه زحمات فعالیت عرضه تولید و اشتغال بوده و حفظ این ظرفیت نیازمند صادرات است و ازاین‌رو تحریم نمی‌تواند ما را ناکام کند به شرطی که توان صادراتی ما متوقف نشود.

وی افزود: صادرکنندگان در شرایط تحریم فرماندهان جنگ اقتصادی هستند و باید در حفظ حریم اقتصادی بکوشند و دولت نیز باید حامی و پشتیبان آن‌ها باشد. دلق پوش افزود: امروزه تنها صمت نیست که باید حامی تجار باشد بلکه وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت امور خارجه نیز باید همپای صادرکنندگان حرکت کنند.

رئیس سازمان صمت گیلان افزود: دبیرخانه اوراسیا برای گیلان گرفته‌شده و این حق استان است که دروازه صادرات کالا در کشور باشد چون معافیت‌های در نظر گرفته‌شده برای کشورهای عضو در اوراسیا موجب شده تا کشورها با ارزهای دوطرفه به‌جای دلار به مبادله بپردازند و این موضوع برای ایران که تحت‌فشار ارزی و دلاری است بسیار حائز اهمیت است.

فرهاد دلق پوش با بیان اینکه گیلان ظرفیت های بالایی برای ارتقای توسعه صادرات کشور دارد، گفت: دبیرخانه اورسیا یکی از ظرفیت های بزرگ برای توسعه صادرات در کشور است که مقرر شده دبیرخانه این اتحادیه در گیلان مستقر شود.

وی افزود: پیوستن به اتحادیه اوراسیا را باید قدر بدانیم و مشوق هایی برای پیوستگان به این اتحادیه از جمله تخفیفات تعرفه ای برنامه ریزی شده است.

دلق پوش ادامه داد: بازرگانان و صادرکنندگان در پیوستن به این اتحادیه شتاب کنند تا از ظرفیت های این اتحادیه به نحو احسن بهره ببریم.

وی تصریح کرد: تسهیل در امر صادرات برای ما یک اصل است و همه از تولیدات صادرات محور استقبال می کنیم.

رئیس سازمان صمت گیلان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی واردات برای ما مهم است و برای رفع مشکلات واردکنندگان به خصوص واردکنندگان کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی تلاش می کنیم.

دلق پوش گفت: امروز از ۲۷ نفر از صادرکنندگان نمونه استان تجلیل می شود که در این شرایط اقتصادی سخت توانسته اند، کارنامه درخشانی را از آن خود کنند و امیدواریم سال آینده به تعداد این صادرکنندگان پرافتخار کشور افزوده شود.

استفاده از ظرفیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، می تواند صادرات غیر نفتی را تقویت کند

استاندار گیلان در مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان، تاکید کرد: باید با تلاش مستمر، سهم بیشتری از بازار صادراتی کشورهای حاشیه دریای خزر کسب شود.

ارسلان زارع افزود: جای خوشحالی است که استان گیلان به همت صنعتگران و تولیدکنندگان توانسته جایگاه خوبی را در بخش صادرات بدست آورد.

 وی با بیان اینکه تحقق هدف گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری در صادرات طی امسال نیازمند عزم جدی تولیدکنندگان و صنعتگران است، افزود: صادرات کلید تحقق سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی است که منجر به ارزآوری، افزایش تولید، ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی می شود.

زارع اضافه کرد: صادرات بخش مهمی از اقتصاد کشور و نبض تپنده پویایی آن محسوب می شود از این رو باید همه منابع و شرایط برای رشد صادرات و اثرگذاری آن در عرصه اقتصادی را مدنظر قرار دهیم.

نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد: راهبرد امروز توسعه کشور مبتنی بر شرایط موجود در سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری و تاکید رئیس جمهوری است که از رویکردهای اصلی آن توجه به توانمندی و ظرفیت های درونی است.

وی خاطرنشان کرد: بازارهای اقتصادی فرصت خوبی برای حرکت در مسیر توسعه اقتصادی کشور و گامی در مسیر درخشان اعتلای ایران اسلامی هستند.

استاندار گیلان یادآور شد: گیلان از دیرباز به عنوان دروازه اروپا بوده و توسعه زیر ساخت های آن از جمله بندر و منطقه آزاد انزلی و نیز منطقه ویژه اقتصادی آستارا و همچنین استفاده از ظرفیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، می تواند صادرات غیر نفتی را تقویت کند.

استاندار گیلان با بیان انجام صحیح‌تر امور، افزایش دقت و کیفیت خدمات رسانی باید در اولویت کارکردهای اقتصادی قرار گیرد، گفت: طی هفته های اخیر از گمرکات کشور خواستیم که گمرکات گیلان به عنوان گمرک تخصصی صادرات دو محصول چای و برنج تعیین، و صادرات این کالاها صرفاً از مبادی خروجی استان انجام شود.

زارع تصریح کرد: صادرات محصولات گیلان با برندهای تعریف شده به کشورهای حاشیه دریای خزر دنبال شود که البته این امر نیازمند بسترسازی و سرمایه‌گذاری بیشتر به ویژه در صنایع تبدیلی است.

وی افزود: نگاه ما این است که تمهیداتی همچون پایانه انحصاری محصولات کشاورزی ایجاد شود که مقدمات آن طی هفته گذشته فراهم شده است.

استاندار گیلان صادرات غیر نفتی را از مهم ترین پیشران های اقتصادی دانست چراکه با توسعه آن اشتغالزایی رونق می گیرد. وی ابراز امیدواری کرد که صادرات محصولات داخلی در ارزآوری اثرگذار باشد.

زارع در خاتمه سخنانش ضمن تقدیر از همه فعالان حوزه صنعت و صادرات، تاکید کرد که همگان با همت و تلاش نسبت به تحقق هدف گذاری صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری گیلان در سال جاری اهتمام ورزند.

در پایان این مراسم از 27 صادرکنندگان نمونه استان تجلیل و از کتاب آشنایی با مفاهیم کارآفرینی رونمایی شد.

 

شنبه، 7 دی 1398 12:34
نظرات
نام:  نظر: 

قوانین ارسال

  • نظراتی که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
  • نظرات شما پس از تایید در سایت نمایش داده خواهد شد
ایمیل: 
متن زیر را در کادر کنار آن وارد کنید
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به خانه صنعت معدن و تجارت گیلان می باشد