چاپ : سه شنبه، 28 فروردين 1403 ساعت 08:34
http://guilanhim.ir/?post=2820
همکاری وزارت صمت با وزارت علوم در راستای ایجاد کنسرسیوم‌های فناوری
کشوری -

مدیرکل دفتر نوآوری و فناوری وزارت صمت از انعقاد تفاهم‌نامه بزرگ با وزارت علوم خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری است.

 به گزارش روابط عمومی خانه صمت گیلان به نقل از شاتا؛ «علی بابایی» مدیرکل دفتر نوآوری و فناوری وزارت صمت، در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین از ایجاد ستاد کارگروه مشترک میان وزارتخانه‌های صمت و علوم خبر داد تا برنامه‌هایی در راستای این نامگذاری برگزار شود.

وی توسعه اقتصاد دانش بنیان، افزایش بهره‌وری، کاهش قیمت، افزایش کیفیت، حفظ محیط زیست و توسعه صادرات را از برنامه‌های وزارت صمت در سال دانش بنیان ذکر کرد و ادامه داد: به منظور ارتقا و توسعه فعالیت‌های دانش بنیان در بنگاه‌های اقتصادی نیاز است تا بخش تحقیق و توسعه در این بنگاه‌ها شکل بگیرد و تا این بخش ایجاد نشود، ظرفیت جذبی در حوزه فناوری در این بنگاه‌های صنعتی ایجاد نخواهد شد.

مدیرکل دفتر نوآوری و فناوری وزارت صمت با تاکید بر اینکه بسیاری از بنگاه‌های صنعتی درک درستی از تحقیق و توسعه ندارند، اظهار کرد: برای این منظور پروژه‌های پیشران نظیر توسعه حمل و نقل الکترونیکی و خودران، هوشمندسازی اکتشاف و بهره برداری از معادن ایران، توسعه فناوری الکترونیک و میکروالکترونیک، توسعه فناوری‌های مرتبط با خانه‌های هوشمند و هوش مصنوعی، توسعه فناوری‌های حوزه آب و انرژی، افزایش عمق ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی توسعه فناوری نوین در حمل و نقل هوایی توسعه فناوری‌های، نوین مرتبط، با صنایع فرهنگی و خلاق توسعه فناوری نوین در صنایع غذایی در نظر گرفته شده است.

وی با تاکید بر اینکه قرار است با مشارکت بخش‌های صنعتی و دانشگاهی این پروژه‌های پیشران تعریف شده، اجرایی شود و سرریز این طرح‌ها به سایر حوزه‌ها رسوخ خواهد کرد، افزود: این وزارتخانه ابزارهای تشویقی چون تخصیص ارز، شهرک‌های صنعتی و منشورهای بیمه‌ای در اختیار دارد تا بنگاه‌های بزرگ را به سمت بهره گیری از فناوری حرکت کنند.

اقدامات وزارت صمت برای توسعه دانش بنیان در کشور

بابایی در بیان اقدامات وزارت صمت در سال دانش بنیان، به تصویب آئین‌نامه حمایت از تولید دانش بنیان صمت اولین گام ما در این حوزه بوده است، اضافه کرد: بزرگترین گلوگاه اقتصاد دانش بنیان، درگیر نبودن بخش تقاضا به فناوری است و این عدم اتصال میان عرضه و تقاضای فناوری، باعث شده تا بنگاه‌های صنعتی نیازهای واقعی خود را ارائه ندهند از این رو برای هر دستگاهی که وارد فناوری شود ابزارهای تشویقی در نظر گرفته‌ایم‌.

وی انعقاد تفاهم‌نامه بزرگ با وزارت علوم را از دیگر اقدامات وزارت صمت ذکر کرد و یادآور شد: این تفاهم‌نامه در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری است و طبق آن در برخی از حوزه‌های فناوری، کنسرسیوم‌هایی شکل گرفته است.

به گفته مدیرکل دفتر نوآوری و فناوری وزارت صمت، این کنسرسیوم‌ها دارای ۶ ضلع بنگاه‌های اقتصادی، مشتریان و بازار، شرکت دانش بنیان، دانشگاه‌ها، تأمین کنندگان زیر ساخت و نهادهای مالی است.

ایجاد کنسرسیوم‌های فناوری

وی با تاکید بر اینکه تاکنون ۲۵ کنسرسیوم تشکیل شده، تصریح کرد: توسعه فناوری و صنعتی هالوفایبر پزشکی و صنعتی از جمله این کنسرسیوم‌ها است؛ چرا که سالی ۹ میلیارد تومان واردات هالوفایبرها برای بیماران دیالیزی به کشور داریم.

بابایی آنالیز تصاویر پزشکی مبتنی بر هوش مصنوعی و سامانه‌های PACS را از دیگر کنسرسیوم‌های تشکیل شده نام برد و خاطرنشان کرد: دقت تشخیص از چالش‌های حوزه پزشکی است که با استفاده از هوش مصنوعی، دقت تشخیص ارتقا یافته و سرریز این فناوری در مناطق محروم خواهد بود.

وی در ادامه تاکید کرد که دانشگاه‌های امیرکبیر و شهید بهشتی از اعضای این کنسرسیوم به شمار می‌روند.

مدیرکل دفتر نوآوری و فناوری وزارت صمت همچنین اعلام کرد که سایر کنسرسیوم‌ها به این شرح است: طراحی و ساخت دامپ تراک معدنی با مشارکت دانشگاه شریف، طراحی و ساخت تراشه میکروکنترلر برای کاربردهای صنعتی با مشارکت دانشگاه تبریز، ساخت پرینتر ۳ بعدی تصویری برای تولید قطعات هواپیما با مشارکت دانشگاه‌های صنعتی اصفهان و مالک اشتر ، تولید سوآپ تشخیص سریع آلودگی میکروبی با مشارکت دانشگاه تربیت مدرس.

یک شنبه، 18 دی 1401 ساعت 10:59