چاپ : دوشنبه، 3 آذر 1399 ساعت 19:37
http://guilanhim.ir/?post=2601
تولید یک میلیون متر پارچه مخصوص ماسک در گیلان/ رتبه 4 گیلان در تولید مواد اولیه ماسک/ ثبت نام واحدهای توانمند در سامانه
کشوری -

 فرهاد دلق پوش از دستیابی تولیدکنندگان گیلانی به فناوری تولید پارچه "بایکو" از لایه های بهداشتی قابل استفاده در ماسک خبر داد و گفت: تولید پارچه بی بافت اسپان باند دولایه و لایه وسطی ماسک به نام "بایکو" به همت بخش خصوصی در گیلان به میزان بیش از یک میلیون متر به صورت روزانه آغاز شده است.

فرهاد دلق پوش در نشست هم اندیشی شورای هم خانواده صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت بالای صنعتگران گیلانی در کمک به بخش سلامت کشورگفت: پارچه های مخصوص ماسک، توسط دو کارخانه برای تولید انواع ماسک سه لایه بهداشتی و به ویژه95N با تیراژ بیش از پنج هزار عدد روزانه به مصرف می رسند.

تولید سیم مخصوص ماسک در 7 واحد تولیدی گیلان

 وی در ادامه به تولید سیم استاندارد فلزی برای کاربرد در تولید ماسک اشاره نمود و عنوان کرد: سیم های مخصوص که برای انواع ماسک کاربرد دارد نیز در هفت کارگاه در گیلان تولید می‌شود که مجموعاً زمینه اشتغال ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم در گیلان فراهم شده است.

 دکتر دلق پوش از اعضای شورای هم خانواده سازمان صمت گیلان همت و همدلی بیش از گذشته را در جهت اعتلای تولید و اشتغال استان در این شرایط اقتصادی مطالبه نمود و عنوان کرد:  هم اکنون تولید در شرایط سخت تحریم قرار گرفته است و دشواری های تاثیرات کرونا نیز بر کسی پوشیده نیست ولی به لطف تلاش فعالان حوزه تولید و تجارت و شبکه های تامین اقلام بهداشتی و کالاهای اساسی؛ کمبودها در سطح تولید و عرضه مرتفع شده است.

وی با تشریح وضعیت مطلوب تولید و ارائه خدمات در حوزه اقلام بهداشتی تصریح کرد: از زمان شیوع کرونا، توزیع اقلام بهداشتی بر عهده وزارت بهداشت بود که برخی از کم و کاستی ها را شاهد بودیم ولی این مسئولیت حدود 2 ماه است که به وزارت صمت واگذار شده است.

وفور اقلام بهداشتی در دسترس مردم

وی تصریح کرد: هم اکنون شاهد رقابت در ارائه خدمات و کالای با کیفیت و کمیت در این اقلام هستیم و حتی تولید ما به بیش از نیاز استان رسیده است و اقلام بهداشتی به وفور در دسترس مردم قرار گرفته است.

تولید پارچه مِلت بِلون برای تهیه ماسک بهداشتی در روزهای آینده در گیلان

رئیس سازمان صمت گیلان همچنین از تولید پارچه مِلت بِلون برای تهیه ماسک بهداشتی تا هفته های آتی در گیلان خبر داد و افزود: درصدد رفع مشکل انشعاب برق و ایجاد زیرساخت برای تولید کننده این نوع پارچه در گیلان هستیم که با ظرفیت تولید ۲۵۰ کیلوگرم به صورت روزانه به چرخه یاوران نظام سلامت کشور بپیوندد.

رتبه چهارم گیلان در کشور در تولید مواد اولیه ماسک

دلق پوش به رکورد گیلان با راه اندازی دو واحد تولیدی پارچه های ماسک اشاره نمود و عنوان کرد: تاکنون تنها سه استان در سطح کشور موفق به تولید این پارچه ماسک شده بودند که گیلان رتبه چهارم کشوری در تولید مواد اولیه ماسک به ویژه پارچه را به خود اختصاص داده است.

متولی حوزه تولید و تجارت گیلان حفظ موقعیت موجود صنعتی تکمیل ظرفیت های خالی و توسعه و ایجاد ظرفیت‌های جدید را از ارکان مهم راهبری قطار تولید و توسعه گیلان برشمرد و تاکید کرد: این راهبرد سازمانی در این شرایط خاص اقتصادی به تاًسی از فرمایشات راهگشای مقام معظم رهبری سرلوحه کار سازمانی خواهد بود و معتقدیم هم اندیشی و همت عالی تک تک اعضای شورای هم خانواده میزان درصد تحقق اهداف را افزایش می دهد.

 

لزوم ثبت توانمندی های نخبگان و فعالیت تولیدی و خدمات فنی در سامانه توانیران برای جلوگیری از واردات کالاهای مشابه ساخت داخل

رئیس سازمان صمت گیلان در بخش دیگر از سخنان خود اهمیت ثبت توانمندی های نخبگان و فعالیت تولیدی و خدمات فنی در سامانه توانیران(tavaniran.ir) را در افزایش خود اتکایی، ارزشمند دانست و تصریح کرد: در صورت ثبت محصولات و تولیدات داخلی در این سامانه قطعاً از واردات کالاهای مشابه ساخت داخل و ورود تکنولوژی خارجی به کشور جلوگیری به عمل می‌آید و این گامی بلند برای نیل به خودکفایی و تکیه بر توان داخلی محسوب می‌شود.

صدور مجوز ایجاد شهرکهای صنعتی خصوصی در گیلان برای استقرار صنایع مادر

 وی تاکید کرد: با تغییر کاربری اراضی صنعتی و تاسیسات صنعتی به شدت مخالف هستیم در حالت فعلی با توجه به محدودیت طبیعی استان، نیازمند زمین هایی برای ایجاد زیرساخت‌های صنعتی برای واگذاری به سرمایه گذاران جدید در حوزه تولید است و در جلسات مختلف زیربنایی استان نیز چالش کمبود اراضی صنعتی را طرح نموده ایم و در حال پیگیری برای صدور مجوز ایجاد شهرکهای صنعتی خصوصی در گیلان برای استقرار صنایع مادر هستیم.

 

چهار شنبه، 23 مهر 1399 ساعت 08:24