در خانه صمت گیلان؛ اولین شعبه ویژه ی شورای حل اختلاف دادگستری استان گیلان در بخش صنعت، معدن و تجارت آغاز به کار کرد

 

پیش از ظهر امروز (سه شنبه 16 دی ماه99) در آیین افتتاح و آغاز به کار اولین شعبه ویژه ی شورای حل اختلاف دادگستری استان گیلان بخش صنعت، معدن و تجارت در رشت؛ حجت الاسلام و المسلمین میر محمدی معاون قضایی رییس کل دادگستری استان گیلان در امور شوراهای حل اختلاف استان با بیان سفارش های حضرت علی (ع) در نهج‌البلاغه به مالک اشتر در رابطه با حمایت و بزرگداشت صنعتگران و تجار؛ اظهار داشت: صنعتگران انسان های ریسک پذیری هستند که برای رفاه مردم، تولید و اشتغال در جامعه دست به کارهای بزرگ و ارزشمندی می زنند، از این رو می بایست مورد حمایت مسئولان قرار گیرند.

باید کار و امور مردم به دست مردم واگذار شود تا شاهد گسترش حداکثری عدالت در جامعه باشیم

وی افزود: در عصر حاضر که با مشکلات اقتصادی عدیده و  نیز کاهش ارزش پول ملی مواجه هستیم، برای رفع موانع تولید و مشکلات اقتصادی می بایست اقدامات شایسته ای انجام دهیم.

حجت الاسلام و المسلمین میر محمدی بیان داشت: با توجه به سند تحول قضایی که اخیراً توسط ریاست محترم قوه قضاییه و به سفارش مقام معظم رهبری به مرحله اجرا درآمده، باید کار و امور مردم به دست مردم واگذار شود تا شاهد گسترش حداکثری عدالت در جامعه باشیم.

وی سپردن امور مردم به مردم را دارای دو مزیت مهم عنوان کرد و افزود: اعتماد و تخصص جزو سیاست های شوراهای حل اختلاف قوه قضائیه و شعب شوراهای حل اختلاف می باشد.

وی با اشاره به شعار سال 99 تحت عنوان "سال جهش تولید" ؛ خاطر نشان کرد: فعالیت این شعبه در راستای کمک به تولید و حفظ اشتغال بوده به نحوی که اشتغالزایی برای جوانان شایسته این مرز و بوم و ایجاد هویت اجتماعی برای آنان، از اهداف فعالیت این شعبه تخصصی است.

 

حمایت های دستگاه قضایی؛ پشتوانه و دلگرمی سربازان اقتصادی این مرز و بوم است

فرحمند پورعلی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در این مراسم اظهار داشت: در سال های اخیر به واسطه خدمات و حمایت های خانه صمت گیلان از صنعتگران و تولیدکنندگان، خوشبختانه شاهد رضایتمندی خانواده بزرگ صنعت و تولید استان از این تشکل بخش خصوصی هستیم.

وی با اشاره به فعالیت بیش از 10 انجمن تخصصی صنایع همگن در خانه صمت گیلان و عضویت ده ها واحد تولیدی و صنعتی در هر یک از این انجمن ها گفت:  مجموعه ای بسیار تخصصی در خانه صنعت، معدن و تجارت گیلان، گِرد هم ایجاد شده است.

پورعلی با اشاره به اهمیت تولید، اشتغال و ایجاد خودکفایی در جامعه تصریح کرد: صنعتگران و تولیدکنندگان وظیفه ی خود می دانند تا با سرمایه گذاری های کلان زمینه های تحقق اشتغال برای جوانان تحصیلکرده، جلوگیری از ارزبری و تولید مایحتاج مورد نیاز کشور؛ را ایجاد کنند و در این مسیر پرخطر از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند. وی افزود: در این راستا شایسته است حمایت های دستگاه قضایی پشتوانه و دلگرمی به سربازان اقتصادی این مرز و بوم باشد.

وی با اشاره به اهمیت این شعبه تخصصی تصریح کرد: این شعبه می تواند رابط بین کارآفرینان صنعتی و دستگاه قضایی بوده و سبب سرعت بخشیدن به بررسی دعاوی شود. وی افزود: رسیدگی به دغدغه‌های فعالان حوزه صنعت سبب تسریع و تسهیل رسیدگی به مسائل حقوقی و مشکلات تخصصی این حوزه می شود.

پورعلی با تأکید بر اینکه شورای حل اختلاف بخش صنعت، گامی در راستای ایجاد تفاهم، اعتماد و درک متقابل دستگاه‌ قضایی و کارآفرینان است، تصریح کرد: این اقدام قوه قضاییه سبب رفع بسیاری از مشکلات و موانع بخش تولید و اشتغال خواهد شد.

وی رسالت اصلی شوراهای حل اختلاف را ایجاد صلح و سازش عنوان و بیان کرد: وجود شعبه حل اختلاف به کاهش کار قوه قضاییه کمک می کند و با ایجاد فرهنگ سازی تأثیر مناسبی در حل و فصل دعاوی در حوزه صنعت و تولید خواهد داشت.

این شورا در 5 بخش فعالیت می کند/ دادخواست های ارجاع شده از طریق سامانه خدمات قضایی به این شعبه، قابل رسیدگی و پیگیری است

پیمان پورنصیری؛ رئیس شورای حل اختلاف بخش صنعت، معدن و تجارت استان گیلان در آیین افتتاح اولین شعبه ویژه شورای حل اختلاف در بخش صنعت، معدن و تجارت استان گیلان ضمن قدردانی از حمایت های ارزنده آیت الله رئیسی، ریاست محترم دستگاه قضا و نیز حجت الاسلام و المسلمین خلیلی رئیس کل دادگستری گیلان و نیز حجت الاسلام و المسلمین میر محمدی معاون قضایی رییس کل دادگستری استان گیلان در امور شوراهای حل اختلاف استان از بخش تولید و صنعت گفت: در این شورا اموری نظیر تأمین دلیل، رسیدگی به دعاوی تا سقف بیست میلیون تومان مربوط به واحدهای تولیدی و تجاری، صلح و سازش دعاوی بین واحدها و ادارات مربوطه، صلح و سازش در شکواییه های کیفری، تقاضای اعسار هزینه های دادرسی در محاکم تا سقف بیست میلیون تومان مطرح می شوند که از مهم ترین موضوعات در صلاحیت ذاتی و محلی و در حوزه اختیارات این شورا است.

نائب رئیس کمیسیون حقوقی- قضایی خانه صمت ایران و رئیس کمیته حقوقی- قضایی خانه صمت گیلان با اشاره به روند رسیدگی به پروندها و درخواست های بخش تولید و تجارت تصریح کرد: دادخواست های ارجاع شده از طریق سامانه خدمات قضایی به این شعبه، قابل رسیدگی و پیگیری می باشد.

 

خواستار رسیدگی عاجل به مشکلات واحدهای صنعتی به ویژه واحدهای صنعتی قدیمی و شاخص گیلان توسط دستگاه قضایی هستیم

در ادامه این مراسم محمدرسول سماکچی رئیس کانون کارفرمایی صنایع و حِرَف استان گیلان و نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به اینکه بیش از100 واحد بزرگ و کوچک تولیدی و صنعتی به دلیل بدهی و توقیف توسط بانک ها به تعطیلی کشانده شده اند؛ تصریح کرد: متأسفانه ثروت های ملی استان گیلان با ارزش میلیاردی به ورطه نابودی و ورشکستگی رسیده اند که هریک می توانستند حجم بزرگی از مشکلات بیکاری جوانان را مرتفع کنند و از سوی دیگر تولید کشور را ارتقاء بخشند.

وی خواستار رسیدگی عاجل به مشکلات واحدهای صنعتی به ویژه واحدهای صنعتی قدیمی و شاخص استان گیلان توسط دستگاه قضایی شد و افزود: رسیدگی مجدد به پرونده ها و تسریع در راه اندازی آنها مورد درخواست اکید ما می باشد.

 

گاهی خودزنی ها و بی اخلاقی های داخلی سبب زمین گیر شدن بخش تولید و صنعت در کشور شده است

در ادامه این مراسم؛ خانم پروین انصاری مشاور قضایی شوراهای حل اختلاف استان گیلان و رییس شورای حل اختلاف رشت با بیان شرایط سخت و تحریم های اقتصادی گفت: گاهی خودزنی ها و بی اخلاقی های داخلی سبب زمین گیر شدن بخش تولید و صنعت در کشور شده است. وی با اشاره به اینکه اقتصاد ما حال خوبی ندارد تصریح کرد: اقتصاد بیمار سبب بیماری جامعه و جامعه بیمار اثرات مخربی در روابط اجتماعی شهروندان به بارخواهد آورد، از این رو تلاش برای کاهش این اثرات نامطلوب، وظیفه کسانی است که به نحوی در جایگاه اجرای عدالت قرار دارند.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص سال جهش تولید اظهار داشت: باید حامی واحدهای تولیدی باشیم زیرا هر واحد تولیدی که راه اندازی شود سفره های خانواده ها را شکوفا می کند و تنش ها و معضلات اجتماعی، روحی و روانی را کاهش می دهد.

وی تصریح کرد: امیدواریم با توجه به ظرفیت های ارزشمند خانه صمت استان گیلان در قالب شعبه ویژه شورای حل اختلاف، مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی زمین گیرشده، با جدیت و شتاب بیشتری مورد پیگیری و حل و فصل قرار گیرد.

گفتنی است در پایان، حجت الاسلام والمسلمین میرمحمدی معاون قضایی رییس کل دادگستری استان گیلان در امور شوراهای حل اختلاف استان گیلان؛ احکام صادره را به اعضای شورای حل اختلاف در بخش صنعت، معدن و تجارت، اعطا نمودند.

در این مراسم اعضای هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان گیلان، نماینده رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان و نماینده مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان حضور داشتند.

 

سه شنبه، 16 دی 1399 16:20
نظرات
نام:  نظر: 

قوانین ارسال

  • نظراتی که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
  • نظرات شما پس از تایید در سایت نمایش داده خواهد شد
ایمیل: 
متن زیر را در کادر کنار آن وارد کنید
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به خانه صنعت معدن و تجارت گیلان می باشد