رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان: باید به صنعت براساس دو مقوله دانش بنیانی و تولید صادرات محور بپردازیم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در همایش تجلیل از برگزیدگان صنعتی و معدنی استان با اشاره به ظرفیت های منحصربفرد گیلان در عرصه تولید و تجارت گفت: بایستی کمک کنیم تا از این ظرفیت ها به بهترین نحو استفاده شود و برای نسل های آینده توسعه متوازن همه جانبه را فراهم کنیم.

فرهاد دلق پوش با برشمردن توانمندی های صنعتی استان گیلان افزود: برای دستیابی به بازار کشورهایCIS و ورود به اروپا باید به صنعت براساس دو مقوله دانش بنیانی و تولید صادرات محور بپردازیم.

وی تصریح کرد: گیلان از لحاظ تعداد واحدهای صنعتی رتبه دهم در کشور، از نظر تعداد سرمایه گذاری رتبه پانزدهم و از لحاظ میزان اشتغال رتبه دوازدهم را در کشور داراست؛ ضمن اینکه برای بهبود آن می کوشیم و برای عبور از مشکلات نیز اهتمام داریم.

وی در ادامه تصریح کرد: گیلان هشت دهم درصد وسعت کشور و سه درصد جمعیت کشور را داراست و در حال حاضر دو هزار و ۹۵۰ واحد صنعتی فعال دارد که برای حدود ۸۲ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد کرده است.

وی همچنین افزود: سه و نیم درصد از جمعیت شاغل کشور در بخش صنعت گیلان در حال فعالیت هستند که با بهره برداری از واحدهای صنعتی جدید این آمار بیشتر نیز می شود؛ ضمن اینکه می توانیم در برخی صنایع به مقام اول برسیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان همچنین از مقام برتر گیلان در کشور در عرصه صنایع سلولزی با ظرفیت تولید دو میلیون متر مکعب در سال خبر داد و گفت: پیش بینی می شود با بهره برداری از واحدهای جدید این میزان به پنج میلیون متر مکعب می رسد که نه تنها نیاز داخلی را تامین می کند، بلکه می توانیم صادرات به اروپا هم داشته باشیم.

وی با بیان توانمندی های عرصه صنعت غذا و دارو در استان افزود: در زمینه صنایع فولادی در استان نیز از بهترین و مدرنترین تکنولوژی های روز دنیا استفاده شده است که این مسئله نشانگر جایگاه ارزشمند صنایع مستقر در استان است.

دلق پوش با اشاره به فعالیت های بخش معادن گفت: در معدن ظرفیت های زیادی داریم اما متاسفانه از آنها به خوبی استفاده نشده است و بایستی در این بخش یک حرکت جدید و تفکری نو داشته باشیم و مواد خام را به محصولات متعدد تبدیل کنیم.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات رونق تولید در استان نیز گفت: در حوزه رونق تولید در سال ۹۷ یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای واحدهای تولیدی و صنعتی استان لحاظ شده که حدود ۹۰۰ میلیارد تومان جذب شده و حدود ۵۶۰ میلیارد تومان پرداخت شده است و مابقی نیز پرداخت می شود.

وی تصریح کرد: ۳۷۳ میلیارد تومان برای یارانه واحدهای صنعتی نیز پیش بینی شده است؛ ضمن اینکه اهتمام داریم عمده مشکلات واحدهای صنعتی که در زمینه های مشکلات پولی و بانکی، نبود سرمایه های در گردش، خرید تجهیزات است را، رفع کنیم.

دلق پوش با اشاره به آمار صدور پروانه های بهره برداری در گیلان گفت: استان ما از نظر تعداد با حدود 2 هزار و 950 فقره در رتبه  دهم کشوری قرار دارد و از نظر سرمایه گذاری نیز رتبه پانزدهم کشور را به خود اختصاص داده است.

وی مشکلات ارزی و و ثبت سفارش را یکی دیگر از مشکلات واحد های صنعتی استان ذکر کرد و گفت: تامین سرمایه در گردش و اعطای تسهیلات به بخش صنعت و تولید، زمینه مناسب را برای توسعه این بخش به همراه خواهد آورد.

وی با بیان اینکه گیلان می تواند علاوه بر تامین نیازهای کشور، نیاز بازار ۴۰۰ میلیون نفری کشورهای حاشیه خزر را تأمین کند، بر ضرورت تلاش جهت افزایش تعاملات تجاری و صنعتی با کشورهایCIS و ورود به اروپا اظهار داشت: باید به صنعت براساس دو مقوله دانش بنیانی و تولید صادرات محور بپردازیم.

 

شنبه، 29 تير 1398 13:02
نظرات
نام:  نظر: 

قوانین ارسال

  • نظراتی که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
  • نظرات شما پس از تایید در سایت نمایش داده خواهد شد
ایمیل: 
متن زیر را در کادر کنار آن وارد کنید
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به خانه صنعت معدن و تجارت گیلان می باشد